وبلاگ

وظایف یک بیزینس کوچ چیست؟

وظایف-بیزینس-کوچ

7 چیزی که باید از مربی کسب و کار خود انتظار داشته باشید

داشتن بیزینس کوچ یا مربی کسب و کار یک ابزار قدرتمند برای موفقیت سریعتر و اصولی تر برای هر حرفه و کسب و کاری است. پیدا کردن یک بیزینس کوچ حرفه‌ای هم نیاز به تحقیق و جستجو است. بعد از اینکه ما توانستیم یک مربی کسب و کار حرفه‌ای پیدا کنیم حال نوبت این است که بدانیم وظایف این بیزینس کوچ چیست.

وقتی شما با کوچ کسب و کارتان شروع به فعالیت می‎کنید، این مربی وظیفه‌هایی دارد که باید در قبال شما و کسب و کارتان انجام دهد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

جلسات تک به تک

اولین کار کوچ تحلیل کسب و کار، شخصیت و نیروهایتان است. و بعد تحلیل استراتژی برای رسیدن به وضعیت مطلوب شماست تا در نهایت با سیستم سازی کسب و کار شما، کسب و کارتان برای شما به صورت خودکار و اتوماتیک کار کند.بخاطر همین موضوع از اولین وظایف بیزینس کوچ، تنظیم جلسات به صورت انفرادی است. در جلساتی که به صورت تک به تک صورت می‌گیرد، فرد ابتدا درباره مشکلات کسب و کار خود و همچنین نحوه اداره و مدیریت آن را با مربی در میان می‌گذارد. مربی نیز با خصوصیات رفتاری فرد را در نظر می‌گیرد. سپس شرایط کسب و کار فرد را بررسی کرده و برای رسیدن به نقطه مطلوب اقدامات و راهنمایی‌های لازم را ارایه می‎‌دهد.
فرایند انجام کار مرحله به مرحله و با فعالیت و کوشش خود فرد به جلو می‌رود. ممکن است جلسات به جای اینکه حضوری و رودرو برگزار شود، به صورت تماس تصویری یا صوتی صورت گیرد.

جلسات گروهی

در جلسات گروهی، مربی کوچ با چند نفر بصورت گروهی جلسه تشکیل می‌دهد و این جلسه نیز می‌تواند بصورت حضوری یا مجازی باشد. در این جلسات مربی پیگیر مواردی می‌شود که به افراد در جلسه تکی گفته شده است تا انها جهت رفع نواقص و پیشرفت خودشان انجام دهند. افراد یک به یک موارد انجام داده شده تسلط خودشان را با مربی در میان می‌گذارند و مربی نیز توضیحات و راهنمایی‌های لازم را به شخص می‌گوید.
ممکن است در این نوع جلسات افرادی باشند که به کندی مراحل مورد نیاز برای پیشرفت کسب و کارشان را طی بکنند. همین امر ممکن است باعث شود بقیه افراد موجود در گروه نکات آموزشی بدرد بخوری از یکدیگر یاد بگیرند یا حتی ایده بگیرند.

برنامه ریزی

برنامه ریزی جزء جدایی ناپذیر در هرکاری است. مربی کسب و کار باید برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت به شما ارائه دهد. در این رویکرد، بیزنیس کوچ و شما در کنار یکدیگر نشسته و برای کوتاه مدت یا بازه های طولانی تر برنامه ریزی کنید. بر اساس این برنامه ریزی کارهایی که مشخص شده است را انجام دهید. بدون برنامه ریزی، مربی‌‌تان نمی‌داند که دقیقا باید روی چه چیزهایی کار بکنید.


۵ نکته مهم قبل از شروع کسب و کار

ابزار

برنامه ‌ای که از طرف بیزینس کوچ به شما ارایه می‌شود باید به گونه‌ای باشد که با ابزارهایی که در اختیار شما قرار می‌دهد آن را به آسانی اجرا و عملی کنید.از وظایف دیگر بیزینس کوچ، ارایه یک برنامه خوب به شما است. این برنامه ابزارهایی را به شما می‌دهد تا پیش‌بینی‌تان را به‌سرعت ایجاد کنید، نه اینکه مجبور باشید نحوه انجام آن را از ابتدا یاد بگیرید. ممکن است به نوعی چک لیست نیاز داشته باشید که به شما کمک کند تا دریابید که چه چیزی را در کسب و کار خود سیستم کنید. این ابزارها بسته به نوع کسب و کار شما و یا بر اساس شخصیت و نوع روحیه مدیریتی شما متفاوت باشد.

قالب ها

برنامه های کوچینگ کسب و کار علاوه بر ابزارها باید قالب هایی نیز ارائه دهند. بسیاری از چیزهایی که در یک کسب و کار خاص اتفاق می‌افتد، در نهایت تقریباً در هر کسب و کاری می تواند اتفاق بیفتد و خواهد بود. مهم نیست در چه نوع صنعتی هستید، متوجه خواهید شد که شباهت های زیادی در هر کسب و کار وجود دارد. این می تواند چیزی به سادگی یک اسکریپت تماس تلفنی ورودی یا حتی یک قالب پست وبلاگ باشد.
اینها همه چیزهایی هستند که می توان آنها را به قالب تبدیل کرد، تنها چیزی که باید تغییر دهید نام ها و چند کلمه اینجا و آنجا است. این به شما چیزی می دهد که در کسب و کار شما بسیار موثر است. هر برنامه کوچینگ خوب باید الگوهای خوبی را در اختیار داشته باشد.

انجمن

یکی از مزایای کوچینگ گروهی که در ابتدای بحث درباره آن گفتیم این بود که شما در گروهی از افراد قرار می‌گیرید و ممکن است اطلاعات و نکات مثبتی از آن دریافت کنید. هر برنامه کوچینگ خوب دارای نوعی جامعه است که شامل همه مشتریانی است که کسب و کار یا سازمان با آنها کار می کند. هرچه مشتریان بیشتری داشته باشند، جامعه بزرگتر و بهتر خواهد شد. این احتمال وجود دارد که مشتریانی وجود داشته باشند که بتوانید با آنها ارتباط برقرار کنید، انجمن‌هایی ایجاد کرده و با آنها ارتباط برقرار کنید. این انجمن می تواند یک جامعه آنلاین مانند یک گروه وانس اپ یا یک گروه خصوصی در برخی از نرم افزارهای آنلاین باشد. اما دریافت گروه های آفلاین و غیرحضوری نیز بسیار خوب است.
نتایج نشان می‌دهد که بسیاری از افراد از روابطی که در رویدادهای زنده ایجاد کرده اند، نتایج عالی کسب کرده اند. جامعه یک جنبه حیاتی است که باید در هر برنامه کوچینگی که مد نظر دارید گنجانده شود.

آموزش

بدون آموزش مناسب و اصولی، نتیجه مطلوب و دلخواهتان را نخواهید گرفت. از اصلی ترین وظایف یک بیزینس کوچ این است که باید برنامه کوچینگ خوب برای آموزش افراد داشته باشد. این آموزش می تواند به صورت آنلاین ، آموزش یک به یک یا آموزش گروهی باشد. شما علاوه بر تخصصی که دارید باید مهارت های جدیدی را یاد بگیرید که برای ایجاد یا ادامه یک کسب و کار شگفت انگیز لازم است.

موارد فوق آن چیزهایی است که یک بیزینس کوچ باید به شما ارایه دهد.  شما نیز باید بر اساس راهنمایی ها و آموزش هایی که از مربی خود می‌گیرید، یک به یک انجام دهید و با مرور زمان و آن برنامه ریزی های زمانی که تنظیم کرده اید به موفقیت و رشد در کسب و کارتان برسید.

مرکز بیزینس کوچینگ کریمی(KBC)، مرکزی تخصصی در حوزه بهبود کسب و کار است و با دانش روزِ بیزینس کوچینگ آماده کوچ کردن شما در کسب و کارتان است.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید