بیزینس کوچینگ چیست؟

 

بیزینس کوچینگ به روش‌ها و اقداماتی گفته می‌شود که به ارتقا و پیشرفت یک کسب و کار  کمک می‌کند تا شتاب بیشتری در موفقیت داشته باشد. در هر حوزه‌‌ای رقبای ریز و درشت زیادی وجود دارد که با یکدیگر در رقابت هستند. با وجود این شرایط باید با برنامه، تحلیل درست و استراتژی مناسب به جلو قدم برداشت تا به وضعیت مطلوب و دلخواه برسیم.

کوچینگ تعاریف بسیاری دارد:

  • کمک به فرد در تغییر روش مورد نظر خود و کمک به او برای رفتن به مسیری که می‌خواهد برود.
  • کوچینگ از یک شخص در هر سطح برای تبدیل شدن به آنچه که می‌خواهد حمایت می‌کند.
  • کوچینگ باعث ایجاد آگاهی می‌شود ، قدرت انتخاب می‌بخشد و منجر به تغییر می‌شود.
  • کوچینگ پتانسیل یک شخص را برای به حداکثر رساندن عملکرد او باز می‌کند ، به آنها کمک می‌کند تا از حداکثر پتانسیل خود بتوانند استفاده کنند.

کسب و کارها دیگر مانند گذشته به روش سنتی جواب‌گو نبوده و اکثر مشاغل با این روش بهره‌وری لازم را ندارند. حال در اینجا بیزینس کوچینگ به کمک مشاغل و شرکت‌ها آمده و مشکلات و موانع آنها را برطرف می‌کند. ممکن است افراد زیادی با این واژه آشنایی نداشته باشند. بیزینس کوچینگ نوعی ارتباط و تعامل یک بیزینس کوچ بین مدیران یا رهبران  شرکت‌ها یا مجموعه‌ها است که هر کدام دارای ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری خاصی می‎باشد تا آن کسب و کار به موفقیت و پیشرفت و شرایط مطلوب خود برسد. این تعامل می‌تواند به صورت گفت و گو، تمرین و هدایت کردن باشد.

کوچ کیست؟

 

بیزینس کوچ یک فرد حرفه‌ای و دارای دانش لازمه که به یک مجموعه یا شرکتی ملحق می‌شود و به مدیران یا رهبران آن مجموعه برای برطرف کردن چالش‌ها و پیشرفت آن‌ها کمک می‌کند. برخی مواقع یک فرد یا یک مدیر توانایی هایی دارد که از آن به نحو احسن استفاده نمی‌کند شایدم نمیتواند از استعدادهایش بهره ببرد. کوچ با شناخت رفتارهای یک مجموعه و یک تیم، استعدادها و پتانسیل افراد و کسب و کار مربوط به آنها را شناسایی کرده و در جهت شکوفایی و رشد هر چه بهتر آنها اقدام می‌کند.

یک نکته اساسی: کوچ با مشاور فرق داشته و بر اساس ویژگی‌های فردی افراد به آنها کمک و آموزش داده می‌شود در حالیکه مشاور درباره آنچه که از قبل رخ داده است شروع به بحث می‌کند. در عین حال یک کوچ می‌تواند نقش یک مشاور را نیز داشته باشد.‌

 

 

 

چرا کسب و کارها نیاز به بیرینس کوچینگ دارند؟

 

برخی می‌گویند: با وجود در آمد بالا چه نیازی به بیزینس کوچینگ داریم؟ اینکه فقط افرای که در زمینه شغلی خودشان با مشکل مواجه بوده‌اند و نیاز به بیزینس کوچینگ دارند درست نیست. آیا شما از موفقیت بیشتر و روز افزون فراری هستید؟ هر کسب و کار و مجموعه‌ای در هر سطحی از توانایی و پیشرفت باشد نیاز به بیزینس کوچینگ دارد. هر مجموعه‌ای نیاز به یک بیزینس کوچ دارند.

یک شخصی را در نظر بگیرید که یک بیزینس کوچ حرفه‌ای و بین‌المللی هست و سابقه طولانی در زمینه فعالیت ملکی هم دارد و تمام تجربیات تلخ و شیرین در این حوزه را در طول سالیان متماذی چشیده است و دانش و تخصص لازم را در این حوزه کسب کرده است. حال یک فردی یا مجموعه‌ای شروع به فعالیت در زمینه املاک کرده است و یا مدتی است که در این زمینه مشغول به فعالیت است. حضور این فرد به عنوان یک بیزینس کوچ ملکی در این مجموعه می‌تواند کمک بسیار زیادی در رشد و شکوفایی این مجموعه داشته باشد و با تحلیل درست و استراتژی مناسب می‌تواند مسیر راه این مجموعه را هموارتر و آسان‌تر کند.

مزایای بیزیس کوچ

 
  • در زمان های سخت پیشرفت کنید: یکی از مزایای یک بیزنس کوچ این است که خدمات شما را به پیشرفت در شرایط سخت جسارت میبخشد و شما قادر به ایجاد استراتژی هایی برای غلبه بر هر مانعی خواهید بود.
  • اگر صاحبان مشاغل سوالات سختی داشته باشند یا در طول مسیر با مشکلی روبرو شوند یک بیزنس کوچ حرفه ای میتواند راهکارهای خوبی و روشنی برای آنها ارائه کند، اگر صاحبان مشاغل سیستمی دارند و یا شرکتی دارند و یا کسب و کاری دارند که مدام ضرر می‌کنند یا در حال افول هستند و یا کسب وکارشان را درحال از دست دادن هستند یک بیزنس کوچ حرفه‌ای میتواند یکی از موثرترین گزینه‌ها برای احیا کسب و کارشان باشد.
  • یک بیزنس کوچ حرفه‌ای می‌تواند شما را با دانش‌هایی که در تجارت خود نیاز دارید آموزش دهد و به اصلاح استعداد‌های شما، اصلاح اهداف شما، هدایت تصمیمات شما و با اطمینان برای رسیدن به موفقیت در تجارت به شما کمک می‌کند.
  • کوچ برای همه کسب و کار‌ها چه کوچک و چه بزرگ لازم است حتی برای توسعه فردی، جذب نیرو، توانمند‌سازی نیرو و سیستم سازی برای کسب وکار های بزرگ لازم است.
  • همه بزرگان دنیا همراه بیزنس‌شان یک کوچ حرفه‌ای دارند. برای اینکه یک کوچ وضعیت موجود‌شان را تحلیل می‌کند و برای رسیدن به وضعیت مطلوب استراتژی‌های لازم را می‌ریزد و چشم انداز واهداف مراجع را  به روشنی ترسیم می‌کند و مسیر رسیدن به اهداف و موفقیت را آسان می‌سازد.

مرکز بیزینس کوچینگ کریمی (KBC)، با تخصص در زمینه بیزینس کوچینگ و بیزینس کوچینگ ملکی آماده همراهی شما عزیزان در مسیر پیشرفت تخصص و کسب و کارتان می‌باشد.